Kingime Sulle "10 lihtsalt ja põnevat viisi, kuidas kodu saab Sind tervendada" Liitu uudiskirjaga

Rahulikud värvid minimalistlikusse koju

Rahulik kodu ei pea olema valge või beež või kreemikas. Paljud meist on minimalismi-usku või inspireeritud skandinaavialikust heledast disainist ja tihti tundub, et valge on ainus värv, mida julgeme kasutada, sest see on neutraalne, peegeldab rohkelt valgust ja sobib kõigega. Kahjuks on tihti selle tulemuseks liialt üheplaanilised interjöörid, milles on puudu vajalik sügavus.

Minimalistlikusse koju värvide toomisel on esmalt oluline aru saada, mis on Sinu taotlus sellele ruumile, et valitud värvid saaksid vastata Sinu vajadustele. Kui soovid ruumi, kus lõdvestuda, end mugavalt tunda ja taastuda, siis sobivad kõige paremini kosutavad värvid, mis asuvad tavaliselt pigem värvispektri külmemas otsas. Kui soovid, et ruum Sind inspireeriks ja annaks energiat, siis soojemad toonid loovad õnne, optimismi ja motivatsiooni tunnet.

Et saavutada just õiget meeleolu, on oluline ka see, kui küllastunud tooniga on tegu ehk kui suur on puhta tooni osakaal. Näiteks osad sinised madaldavad vererõhku, aeglustavad südametööd ja lõdvestavad, teised sinised võivad aga põhjustada kurvameelsust ja soodustada depressiooni. Sarnaselt on olemas punaseid, mis tähistavad põnevust, kirge ja ohtu, kuid nende vähem küllastunud ja pehmemad variandid toovad ruumi mõnusat pehmust  ja soojust. Oluline on leida nende vahel enda jaoks õige tasakaal.

Kõige rahustavamad on tuhmid ja summutatud toonid. Need on oma olemuselt matid ja taktiilsed, st nad on seotud meie kompamismeelega ja just puutemeele varal tajutavad värvid on need, mis alandavad stressi ja ärevust. Sel eesmärgil on soovitav valida ka võimalikult mati pinnaga värvid. Mida rohkem matte tekstuure ja värve, seda rahustavam ja lõdvestavam atmosfäär. Kontrasti mõttes võib lisada väheses koguses läikivaid või metallikpindu.

Võttes arvesse värvipsühholoogiat, siis on rahuliku keskkonna loomiseks oluline valida värvid, millel on tugev seos loodusega. Need värvid ärkavad ellu, kui kombineerid neid käsitsitehtud esemetega ja (taotluslikult) ebatäiuslike pindadega. Nii tajume veelgi sügavamalt puuteaistingut – see on eriti oluline praegusel külmal tehnoloogiaajastul.

Üks võimalus värvide toomiseks interjööri, samas säilitades “neutraalsuse”, on valida maa ehk pinnase tooni värvid, st erinevad pruunikad, punase või oranžika alatooniga värvid, nt terracotta, lisades neile tasakaaluks heledaid beeže. Tulemuseks on elegantne palett, mis on soe ja pakub heaolu tunnet. Selline värviskeem toob ruumi energiat, ent tekitab samas maandatuse tunde. Eriti sobilik elutuppa ja kööki. Lihtne kombineerida puidu ja ka näiteks tellistega.

Teine variant on kasutada roosakaid toone – õigesti valitud tagasihoidlikud tuhmid roosad pakuvad sensuaalset ja rahustavat kogemust, sobides eriti hästi vannitubadesse ja magamistubadesse. Värvides magamistoa kõik seinad pehmet roosakat tooni, saavutad mõnusa buduaari efekti ja see efekt on seda suurem, kui kõrvalolevad ruumid jätad valgeks. Roosakas värvipalett on eriti ilus koos heleda kaneeli-värviga, mille lisamiseks võid kasutada aksessuaaridena erinevaid punutisi.

Värske, ent neutraalse tulemuse saavutad, kui kasutad õrnasid rohelisi ja siniseid – koos külma valge ja orgaanilise halli ja helepruuniga on tulemuseks ruum, millest õhkub rafineeritud lihtsust. Õrn sinine toob rahu ja meenutab taevast, õrnad rohelised on seotud loodusega, looduse värskuse ja rahuga. Et tulemus oleks neutraalne, on oluline kombineerida neid värve naturaalsete materjalidega nagu puit, kork ja kivi.

Meie kliimas on arusaadav, miks armastatakse valgeid seinu – valge peegeldab kõige rohkem valgust, seega valgega saab luua kerget ja õhulist tunnet. Samas, valgega tuleb osata ringi käia, sest muidu muutub ta kliiniliseks, külmaks ja ebaisiklikuks. Monotoonsed värviskeemid, mida paljud armastavad, sobivad hotellidesse ja mõnedesse asutustesse, aga kodus võib luua igava, elutu ja väsitava tausta. Värvide valikul on hea meeles pidada, et lõpptulemust mõjutab suures osas see, kuhu suunda on kõnealuses ruumis aknad ning samuti kõikide muude ruumis asuvate suuremate mööbliesemete värvused.

Kartma aga värve ei peaks, pigem vastupidi. Loomulikus valguses on esindatud kõik värvispektri värvid ning looduse poolt on ette nähtud, et me kogeme kõiki värve. Tehiskeskkonnas on värvid tasakaalust väljas või liialt ühe värvi poole kaldu. Väga soovitan tervise seisukohast kaaluda varianti luua kodune värviskeem veidi valgest rikkalikum.

Eelpool kirjeldatud maa ehk pinnase värvid, roosakad värvid ja sinakad-rohelised on just sobivad, millega alustada.