Kingime Sulle "10 lihtsalt ja põnevat viisi, kuidas kodu saab Sind tervendada" Liitu uudiskirjaga

Materjalid, mis puhastavad kodust õhku

Meie kodudel on võime parandada meie tervist. Üldiselt ollakse ruumide puhul harjunud tegema otsuseid võttes arvesse esteetikat, aga materjalidel, mida oma koju või kontorisse valime, on ka palju sügavam mõju meie heaolule. Valides värve ja viimistlust, mis meile meeldib, teeme head oma vaimsele tervisele, aga otsustades selliste materjalide kasuks, mis puhastavad meie tubast õhku, teeme head oma füüsilisele tervisele.

Oma kodu kaunistamisel selliste värvide, mustrite ja esemetega, mis Sulle meeldivad, on väga oluline roll selles, et Sa tunneksid ennast oma kodus hästi ja mugavalt. Visuaalsete elementide kõrval on aga ka nähtamatud elemendid, mis mõjutavad seda, kas Sa ainult tunned ennast oma kodus hästi või Sa tõesti ka elad hästi selle sõna sügavamas tähenduses.

Erinevatel andmetel on tubane õhk 5-7 korda rohkem saastatud kui väline õhk ja seda ka linnades. Peamiselt saastavad meie tubast õhku lenduvad orgaanilised ühendid ehk VOC (Volatile Organic Compound). Need on mikroskoopilised osakesed, mis satuvad õhku gaasidena materjalidest, mida kasutame ehituses, siseviimistluses ja majapidamises.

Paljud neist osakestest on mürgised – nende mõju meie tervisele on nii lühi- kui pikaajaline, on uuringuid, mille järgi osakesed avaldavad ka pärilikku mõju. Meie organismi satuvad nad sissehingamisel. Nii koduses ruumis kui töökeskkonnas oleme VOC allikatest rohkelt ümbritsetud. Nt formaldehüüdi leidub seinakatetes, põrandakatetes, värvides, liimides, lahustites, vahades, uues mööblis, vineer-ja laminaattoodetes ja plastikus. Lõhnatut ja värvitut radooni leidub paljudes ehitusmatrjalides nagu krohvis, tsemendis ja betoonis.

Pikaajaline ja pidev kokkupuude suurtes kogustes VOC-ga võib põhjustada tervisehädasid hingamisteede vaegustest, silma- ja nahaprobleemidest, väsimusest ja uimasusest kuni vähi kõrgendatud tekkeriskini. Seetõttu on väga oluline, et kodu ehitamise, remontimise ja sisustamise juures tehtaks parimaid võimalikke valikuid materjalide osas.

Mõned konkreetsed soovitused koduõhu puhtamana hoidmiseks on kaasata järgmisi materjale:

  • vill – 100% looduslik ja biolagunev materjal, mis puhastab õhku läbi selle, et tal on võime imada endasse formaldehüüdi ja teisi VOC-id. Eelista villa sünteetiliste materjalide ees ja puhasta regulaarse kloppimise ja tolmuimemise teel. Kasutada võiks nii kardinamaterjali, pehme mööbli kattena kui vaipade ja pleedide kujul.
  • kanep – kanep seob rohkelt õhus leiduvat süsinikku ja seega vähendab keskkonna süsiniku jalajälge, pakkudes süsiniku-neutraalseid biomaterjale kasutamiseks majaehituses ja viimistluses. Lisaks on kanepil materjalina antimikroobsed omadused, ta on tugev ja vastupidav nt tekstiilina.
  • mineraalvärvid – ei sisalda lahusteid ega naftakeemia derivaate, on hingavad ja lõhnatud ning suudavad imada endasse süsinikdioksiidi. Kõige vanemad tervisele ohutud värvid on lubjabaasil värvid, aga on ka moodsa tehnoloogia abil loodud värve, mis neelavad õhust viiruseid. Kõlab uskumatuna? Mõtle korraks sellele, kui puhtalt lõhnab õhk pärast tormi – see on tingitud negatiivsete ioonide hulgast õhus. Teatud mineraalvärvid imiteerivad ioniseerivat efekti ehk tormi põhimõtet ja toodavad negatiivseid ioone pindadel, kuhu värvi kantakse. Igal juhul ei eraldu mineraalvärvidest VOC-id. See on sarnane põhimõte sellele, kuidas puhastavad õhku taimed.
  • taimed – taimed on imelised. Nad niisutavad õhku ja puhastavad õhku toksiinidest. Taimed imavad toksiine lehtede kaudu, viivad need juurtesse, kus toksiinid lagundatakse juuremikroobide poolt taimedele sobivaks toiduks. Erinevad taimed mõjuvad erinevatele lenduvatele orgaanilistele ühenditele, sellekohaseid uuringuid on teinud muuhulgas ka NASA ning leidnud, et mõned taimed hävitavad hallituse spoore ja baktereid, teised ühendeid, mis eralduvad isegi näiteks majapidamispaberist, seega kõige parem on kombineerida erinevaid taimi. Et neist kasu oleks peaks 10 ruutmeetri peale olema minimaalselt üks keskmise suurusega kuni suur taim. Katsetada võiks järgmistega: sõnajalad, palmid, tups-rohtliilia, kuld-nõelköis, havisaba, tõlvlehik, draakonipuu, orhideed ja aaloe. Magamistuppa sobivad väga hästi kaks viimast nimetatut – sest need eritavad rohkelt hapnikku just öösel.
  • mesilasvaha – sobiv neile, kellele meeldib põletada küünlaid. Mesilasvaha ei eralda mingeid mürgiseid ühendeid, vastupidi, sel on antimikroobsed omadused, seega sobib ta ruumis põletamiseks ka allergiliste inimeste ja beebide juuresoleku puhul ning ka astma diagnoosiga. Mesilasvaha põletamine toodab juurde negatiivseid ioone ja eemaldab õhust allergeene nagu tolm ja kõõm. Lisaks paneb mesilasvaha ruumid hästi lõhnama. Öeldakse, et mesilasvaha neelab negatiivset energiat, seega sobib see hästi ka spirituaalsete praktikate jaoks.

Oluline ongi meelde jätta, et koju materjale valides saame langetada otsuseid, mis on meie tervisele ohutud. Kui materjalid on aga seinas-laes-põrandal olemas, st juba paigaldatud ning tervislikkuse aspekti pole nende valikul arvesse võetud, siis olukorda on õnneks ikkagi võimalik parandada just eelpool nimetatud materjalide kaasamisega.